My Winn Dixie Shopping Trip 8/3/18

Standard

Do you always wonder what things other people buy for groceries and how much they spend?? I know I do. I love to see breakdowns like this, but I also feel like sometimes it’s been unattainable for me because either we don’t have the same stores available to us here or we eat and use totally different products than the things they do. I think I just need to see the whole process from start to finish in order for me to grasp the entire concept.

So that’s exactly what I’ve done with this series of posts. (If you missed my planning and preparing process in part one, you can find it here.) I’m taking you from the very beginning to the end. Who knows? We might even have a continuation where I show you what meals I cook from the things we buy and how we use the purchases we make! Maybe that would be really helpful? We’ll see what I can get done for you.

For now, I hope you enjoy the breakdown of my trip to Winn Dixie this week. Here goes! 

Here’s my Winn Dixie grocery list for this week. I like to mark it up and make notes all over it as you can see. I add in quantities I want to buy. I add in coupons I have. I highlight the ibotta rebate offers so that I remember to submit them. I add up about how much I will be spending to make sure I’ll be within my budget. Of course the starred items are the ones that are priced based on pound so I don’t take those into account when I add it all up, and I just know that these will add to my total a little bit.

Here are some of the coupons I printed and clipped for this week’s shopping trip. I haven’t started buying the Sunday paper again yet, but I really need to.

Here’s my car full of groceries! I was kid-free when I shopped so I was able to use my entire backseat to hold everything. (You can also see the freezer bags and the broccoli from my Sam’s trip I made right before this trip.)

Here’s what all I bought today. I thought you might enjoy seeing it all spread out. It was definitely fun for me to set it all up this way to show you.

And here’s the breakdown of today’s shopping trip!

I bought…

4 boxes of Kellogg’s Raisin Bran Crunch Cereal – B1G1 $4.29 ($2.14) x 2
*I had a digital coupon loaded to my Rewards Card for $2/4.
*These will definitely last us at least a couple weeks or more.

2 boxes of Krusteaz Pancake Mix – B1G1 $2.89 ($1.44)
*This should last us at least until they go on sale again in a month or so.

2 boxes of Quaker Instant Grits – B1G1 $4.49 ($2.24)
*I haven’t had grits in a really long time so I’m really excited about these. 🙂

2 boxes of Lance sandwich crackers – B1G1 $3.29 ($1.64)
*I got these to fill our snack box since it’s getting low. It wasn’t on my original grocery list, but it’s okay because they were on sale. These will be good to grab for on the go snacks like when we go grocery shopping next week!

2 containers of Planter’s Peanuts – B1G1 $4.49 ($2.24)
*This isn’t something we buy on a regular basis, but I got them to use for our favorite “Snickers Oatmeal” recipe. We can also eat them for snacks, and these should last us a good while!

2 jars of Hormel bacon bits – $2 each x 2
*I used a $1/2 coupon for these.

2 containers of soft Philadelphia Cream Cheese – $2.50
*I earned 100 SE rewards points for buying 2 of these, and I needed them for an upcoming recipe in a few weeks so I grabbed them now since they were on sale.

4 cans of SE Grocers fruits – $1/each

3 packages of Seasoning Blend – B2G1 = $3.18
*I didn’t originally plan to buy these, but I saw the deal and decided to grab them. I love to always have these on hand for various recipes.

2 packages of Dole Salad Mix – B1G1 = $4 ($2)

Fresh Snap Beans – $1.49/lb = $4.10

Fresh Strawberries – B1G1 $4.99 ($2.49)

Fresh Plums – $1.99/lb = $2.47

Fresh Zucchini – $1.49/lb = $2.19

2 packages of Gorton’s fish fillets – B1G1 $6.99 ($3.49)

3 lbs. of Butterball Ground Turkey – $3.50
*I planned to buy 2 of these, but when I was in store I saw that one package had been marked down by $2 additional for a quick sale so I grabbed three instead. We’ll use the quick sale one first, and I can freeze the others to use later unless I’m planning a meal with them this week.
*I used a $0.75/1 paper coupon of this and also a $0.75/1 digital coupon for this.

1 lb. Butterball Turkey Sausage – $4.99
*This was also marked down for a quick sale and savings of an additional $2 so I grabbed it too. My kids love sausage so I knew it would be a good buy for us.

Pork Chop Ribeyes – B1G1 $9.44 ($4.72)

Hillshire Farm Smoked Sausage – B1G1 $4.99 ($2.49)

Ball Park Franks – B1G1 $3.99 ($1.99)
*We’re planning to build a campfire soon with the kids as it’s on our Summer Bucket list, and I thought it would be fun to roast these over the fire.

1 half gallon of Tru Moo Chocolate Milk – $2.50
*I planned to get this anyway because one of my kids LOVES chocolate milk. It was marked down for a quick sale so I found the one with the latest date, and I knew it would be fine because my family will definitely have it gone by then anyway.

2 pints of Halo Top – $4.50 x 2
*My husband loves these so I got them as a treat for him. They weren’t necessarily “cheaper” but I earned 120 SE Rewards points by purchasing two of them. And this is one of those things we would run out and get if we have a craving anyway… so now we won’t have to. Totally worth it.
*Let’s see if my husband actually reads my posts…. I hid these in the back of the freezer for him and haven’t told him yet. I’m waiting for a good time to let him in on my secret little purchase for him. 😉

Tropicana Essentials Probiotic Orange Mango Drink – 10/$10
*Did you know that if something says 10/$10 in a sale ad, you don’t actually have to buy 10?! It’s true. I’ve been craving orange juice lately, and so I grabbed this since it was also on sale to drink on the way home from my shopping trip. Fruits from all my labor and efforts! (And still better than the jumbo bakery cookies they’ll try to tempt me with at the register.)

2 containers of Purex Laundry Detergent – B1G1 $4.99 ($2.49)

2 boxes of SE grocers plastic spoons – $1.50 x 2
*I earned 40 SE Rewards points for purchasing these. I like for the kids to grab and use these to eat their disposable yogurts or fruit cups with so that we don’t dirty up any extra dishes for those snack times. So, sadly we aren’t a “green” as we could be in this area…. but it’s one of my “mama conveniences”.

2 packages of Quilted Northern Toilet Paper – B1G1 $4.99 ($2.49)

Fresh Grapes – $2.49/lb = $5.90

I’ll let you in on one of my secret little pleasures. It’s so fun, yall! When you start shopping sale cycles at a regular grocery store, you’re going to have to try this one too. They always try to ask me for my reward card first thing, but I never pull it out too quickly. Instead, I leave it in my purse and wallet tucked away until the end. I let them ring up ALL of my items, and I watch that number get really big. Today it was over $200! Seeing that number go up and up and up used to scare me, but now it totally THRILLS me!  (When that number goes up and up at Walmart, it’s a different story. Am I right?) But anyway. Let the cashier finish, and look at the big number. THEN they scan your loyalty rewards card, and all of your sale items register and the price drops way low. It’s super fun to see! And finally, you can hand over your additional coupons, and you can choose to use your rewards points balance for even more savings. It’s just really fun to see how much you are actually saving by shopping grocery sale cycles.

Total – $126.54
Coupons – $16.00
Points Used – $5.26
Final Total – $121.28
Today I earned – 322 points + $3.75 in ibotta Rebates
Today I saved – $102.68

Ibotta App
If you don’t already have or know about the Ibotta app, I’d like to share that with you. This app will give you rebates from purchases from TONS of stores. It doesn’t matter if you buy the item on sale or full price – whether you used a coupon or not. Chances are – you could (and should!) be getting rebates on many of the things you are already purchasing. Shopping online? Shopping in stores? Always check the ibotta app before you shop, and watch those rebates add up – which is money in your pocket later on. You can choose to put it on a giftcard or transfer it to your Paypal account.

If you’d like to sign up for ibotta and earn your savings, here’s my referral link!

This is my Rebate earnings from this particular Winn Dixie shopping trip!

And this is my lifetime earnings. Do you SEE that amount?! This is money that I have been able to transfer to my Paypal account over time! It’s REAL money, and it’s been nice to have a little bonus cash, or what I like to call “Free Money” just from buying things I was already buying anyway.

If you’d like to sign up for ibotta and earn your savings, here’s my referral link! 

In my next posts I’ll be sharing with you the breakdown of my shopping trips to CVS and Sam’s Club!

Whatever you do, Let’s make a Plan to be More Purposeful! 

4 thoughts on “My Winn Dixie Shopping Trip 8/3/18

    • Laney Barrett

      That’s a great question! I should set a timer this week to see. 🙂 I would definitely say less than an hour though. Clicking through the lists of sale items takes maybe 5 minutes each, clicking through to print coupons another 5, clipping the coupons another 5, adding them to my organizer another 5, checking my Wunderlist and pantry to see if I need to add anything another 5, going back through my list for quantities and totals maybe 10, and that’s the bulk of it. I’m totally guessing and estimating here, but hopefully that gives a good idea.

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s